sobota, 27 lutego 2010

Cisco VPN Client i Windows Vista/7 64bit

Jakiś czas temu, po przesiadce na 64-bitową wersję Windows 7 Enterprise z przykrością stwierdziłem, że Cisco VPN Client nie działa na tej wersji systemu. na stronie produktu Cisco podano, że obsługiwane są tylko platformy XP, Vista (x86/32-bit), Windows 7 (x86/32-bit); Windows x64 (64-bit), który wymaga Cisco AnyConnect VPN Client.

Przekleństwa jak gromy padały na Cisco za taki stan rzeczy, ale przez długi czas (bo przecież od czasów Visty x64) niczym konkretnym to nie skutkowało.

Zmuszony byłem poszukać rozwiązania zastępczego.

Oto kilka wariantów rozwiązania, które stosowałem:
Szczerze mówiąc pierwszy wariant odpadł ze względu na koszty.
Drugi wariant funkcjonował przez kilkanaście dni, ale odpadł ze względu na uciążliwość użycia.

Najdłużej korzystałem z rozwiązania trzeciego - do ostatniego tygodnia.

Dobra wiadomość z forum wsparcia Cisco:
"Due to popular demand, the Cisco VPN Client v5.0.7 open beta is now available!
In addition to serving as a general maintenance release, the Cisco VPN Client 5.0.7 beta is compatible with Windows 7 & Windows Vista 64-bit environments.
A 64-bit specific compatible image is available for installation on these platforms."
Tak więc zapraszam wszystkich chętnych do pobrania Cisco VPN Client 5.0.7 Beta, która w końcu działa! (oczywiście wymagany jest login do strefy zamkniętej Cisco)

Wersja stabilna powinna pojawić się w ciągu kilku tygodni.

poniedziałek, 8 lutego 2010

Ważność licencji usługi Office Server Search wygasła

Z samego rana czekała mnie niemiła niespodzianka - próba korzystania z zaawansowanych funkcji poralu intranetowego (takich jak wyszukiwarka) daje następujący efekt:
"Ważność licencji usługi Office Server Search wygasła"
Poniedziałkowe poranki bywają trudne, ale okazało się, że takie zachowanie to nic nowego.

Odpowiedź na pytanie "Dlaczego tak się dzieje" znajduje się na stronie Microsfotwu w Bazie Wiedzy pod tytułem "Po zainstalowaniu dodatku Service Pack 2 dla produktów serwerowych pakietu Microsoft Office 2007 data wygaśnięcia licencji jest nieprawidłowo aktywowana".
Prawda że bardzo wymowne?

W sumie wszystko się zgadza... Tak na oko stwierdzając to ostatnia reinstalacja naszego MOSS'a odbyła się jakieś pół roku temu (około 180 dni), a że wszystko działało - to nikt nie zaglądał na ekran Administracji Centralnej pokazujący informacje o licencji - bo i po co?

Przytoczony powyżej artykuł bazy wiedzy zaleca instalację aktualizacji, ale chyba lepiej (i pewnie szybciej) jest skorzystać z ręcznego rozwiązania jakim jest powtórne wpisanie licencji:

  1. Należy uruchomić Administracja centralna programu SharePoint 3.0.
  2. Kliknąć kartę Operacje.
  3. Kliknąć Konwertuj typ licencji w sekcji Uaktualnienia i migracja.
  4. W okienku wprowadć klucz produknu należy wpisać numer naszej licencji (Standard lub Enterprise) i kliknąć OK.
  5. Po chwili na stronie konwersji typu licencji zostanie wyświetlona prawidłowa licencja.
  6. Aby wszystko działało od ręki należy zrestartować usługi wykonując z wiersza poleceń komendę  iisreset.

Teraz wystarczy przetestować - najprościej skorzystać z wyszukiwarki na portalu.
Poranek kolejnego poniedziałku mamy za sobą - i chciałoby się powiedzieć "Nie lubię poniedziałków", ale w końcu zawsze zwiastują coś nowego. Na szczęście ten problem nie był poważny.

piątek, 29 stycznia 2010

Raporty użycia w MOSS 2007

Podsumowania użycia witryny są niezwykle pomocne przy wszelkiego rodzaju raportach czy kontrolach. W łatwy sposób można pokazać jak wygląda wykorzystanie portalu czy konkretnych witryn.

Konfiguracja i użycie jest niezwykle proste - nie mam co do tego żadnej watpliwości, ale zawsze muszę się chwilę zastanowić gdzie nalezy włączyć odpowiednie usługi.

Po instalacji MOSS'a, kiedy chcemy wyświetlić "Raporty dotyczące użycia witryny" lub "Raporty dotyczące użycia zbioru witryn" możemy otrzymać taki oto komunikat:
"Aby możliwe było wyświetlanie raportów użycia, musi być włączona zarówno usługa rejestrowania użycia programu Windows SharePoint Services, jak i usługa przetwarzania użycia programu Office SharePoint. Skontaktuj się z administratorem, aby upewnić się, że te usługi sa włączone."
Dla mnie jest on dość zagadkowy. Bo gdzie szukać tych usług?
A już najwiekszym przegięciem jest to, że nazywają się one inaczej.

Usługa przetwarzania użycia - to Przetwarzanie analizy użycia dostępne na w Administracji Centralnej w menu "Operacje" w bloku "Rejestrowanie i raportowanie".

Należy zanzaczyć opcję "Włącz logowanie" i podać lokalizację, gdzie mają być składowane logi.
Ponadto należy włączyć opcję "Przetwarzanie analizy użycia" i podać przedział godzinowy, kiedy ta operacja ma być wykonywana - najlepiej w czasie najmniejszego obciążenia. Trzeba tu zwrócić uwagę, żeby przedział czasowy był odpowiednio długi, bo usługa musi zdążyć przetworzyć nasze logi.

Usługa rejestrowania użycia  - to Raportowanie użycia dostępne w Administracji usług udostępnionych, w bloku "Raportowanie użycia programu Office SharePoint".


Należy tam zaznaczyć opcję "Włącz przetwarzanie zaawansowanej analizy użycia" (a warto też upewnić się, że włączona jest opcja "Włącz funkcję rejestrowania kwerend wyszukujących").

Teraz z poziomu adminsitracji witryny lub kolekcji witryn będziemy mieli dostęp do raportów użycia naszej witryny:


Wspomniane "Rejestrowania kwerend wyszukujących" służy do raportów kwerend usługi wyszukiwania. Dostępne jest w Administracji usług udostępnionych, w bloku "Wyszukiwanie" jako Wyszukaj raporty użycia.

Generowane raporty dają możliwość prześledzenia pracy wyszukiwarki i aspektów jej działania takich jak witryny, w których wykonywano najczęściej używane kwerendy czy najczęściej używane kwerendy.


Zdaję sobie sprawę, że kwestie te nie są odkrywcze, a kwestia konfiguracji niezwykle prosta. Szkoda tylko, że niektóre błędy dotyczące konkretnych funkcjonalności nie wskazują jednoznacznie gdzie szukać rozwiązania, tylko pozostawiają pole na domysły, które zajmują czas. A czasami przecież czas jest bardzo ważny.

poniedziałek, 18 stycznia 2010

Odświeżanie biblioteki multimediów w telefonach Nokia

Od niedawna posiadam telefon komórkowy Nokia XpressMusic 5530, a że czasami lubię sobie posłuchać muzyki albo jakiegoś audiobooka (najczęściej Stephena Kinga), to dość szybko znalazłem mały błąd dotyczący odświeżania biblioteki multimediów. Opisany tu problem dotyczy też innych telefonów Nokia z systemem Symbian.

Oprogramowanie telefonu wymaga, aby po wgraniu do pamięci (na przykład karty) plików multimedialnym (mp3, video itp), odświeżyć bibliotekę multimediów. W przypadku plików mp3 zczytywane są wszystkie informacje o utworach (IDTag) i budowana jest baza, która pozwala później poruszać się w bibliotece wybierając sortowanie po albumach, wykonawcach czy gatunkach.

Błąd polega na tym, że po skasowaniu plików z telefonu (na przykład domyślnych mp3) i odświeżeniu biblioteki, nadal pozostają albumy, do których przypisane były skasowane utwory. I nijak nie można się ich pozbyć z poziomu telefonu.

Sprawę rozwiązuje ręczne wykasowanie kilku folderów prywatnych. Należy podłaczyć telefon do komputera w trybie "pamięć masowa" i skasować zawartość następujących folderów:

\private\101FFC31\
\private\101f8857\Cache\E\
\private\101ffca9\
\private\10281e17\

W ostatnim folderze zwykle są 4 pliki - 2 dotyczą plików mp3, a kolejne 2 podcastów. Należy pozbyć się przynajmniej plików mpxv2_2.db i mpxv2_2.db-journal (dla plików mp3).

Teraz wystarczy odłączyć telefon od komputera i odświezyć bibliotekę multimediów.

Jeśli macie problem z wyświetleniem zawartości folderów prywatnych na karcie pamięci, w komputerze należy włączyć wyświetlanie ukrytych plików.